Çin’e Seyahat Amacına Uygun 16 Vize Tipi!

16 Ekim 2017
510
Çin’e Seyahat Amacına Uygun 16 Vize Tipi!

Seyahat amacı vizesinden okunan Çin’in vize tipleri bir hayli zengin! Uluslararası seyahatlerinde vizeye ihtiyaç duyan Bordo pasaport sahipleri için, Çin Halk Cumhuriyeti vize türünü olabildiğince çeşitlendirmiş, neredeyse kişiye özelleştirmiş! Tam 16 çeşit vize tipi arasından, dünya vatandaşlarının ülkesine geliş maksadına uygun olanı tercih etmesi için alternatifi bol tutmuş. Diplomatik pasaport, Hizmet Pasaportu, Hususi Pasaport sahipleri için de kişinin kendi özelinde farklı vize tipleri sunacağının vaadinde bulunmuş! Biz alfabeyi zorlayan Vize tiplerine göz atmaya başlayalım, herkes payına düşeni buyursun alsın.

C – Uluslararası taşımacılık özel vizesi

Uluslararası taşımacılığı ister havadan yapsın, ister karadan, ister demir yollarında çuflasın, ister mavi sularda yorulsun, her tür sürücü ve mürettebata C tipi vize uygun. Taşımacılığı yapan sürücünün ve araç içi personelin dışında çekirdek aileler de aynı koşullarla C tipi vizeye başvurabilir.

D – Ömrümün kalanını Çin’de geçirmek istiyorum vizesi

“Vaktinde turist olarak geldim, kaldım, epey de gezdim eğlendim! Çok karlı işler yaptım, çalışırken de pek ısındım! Fotoğraflardan gördüm bayıldım, işi gücü bıraktım, orada yaşamaya karar verdim.” diyor, Çin’de oturma izni almak istiyorsanız; yeni yuvanızda mutluluklar, vize başvurunuzda kolaylıklar dileriz.

 

F – Staj yaparken ülkeyi tanımaya çalışacağım vizesi

“Hem ziyaret hem ticaret yapacağım, bu sırada biraz ortam koklayacak, piyasa ne durumda diye bakacağım. Belki bir gün çok param olursa girişim yaparım, tükan açarım diye araştırma yapacağım.” diyorsan, staj yapacak şirketi de bulduysan; F tipi vize senin için ideal!

G – Geçerken uğradım vizesi

“Kalıcı değilim geçerken uğramam, bir görünüp kaybolmam lazım.” diyenler, asıl hedefi üçüncü bir ülke olup, Çin’den transit geçmek isteyenler de elini kolunu sallayamıyor, bir vizeye ihtiyaç duyuyor. Uygun vize türü ise G tipi!

 

J- Özgür basınım, çekmeye geldim vizesi

J1: Geldik özgür basınım 180 günün üstünde kalacağım, medya faaliyeti gösterip, doğanızın en güzelini, kültürünüzün çeşit çeşidini belgeleyip, ölümsüzleştireceğim diyene, uzun süreli ikamet için gazetecilere uygun vize tipine J1 deniyor.

J2: Uzun süre kesintisiz kalmayan ancak yıllardır sürekli gel git yapan gazeteci vizesine ise J2 deniyor. Haber yapmak üzere ülkeye kısa süreliğine giriş yapması gereken medya çalışanları için uygundur.

M-  Hem ziyaret hem ticaret vizesi

Sadece ticari faaliyet yapmak isteyenler için uygundur. Alıp verip ekonomiye can vermek isteyen, komşu ya da uzak ülkelerin girişimci vatandaşları için M tipi vize Asya’nın kapılarını açar!

 

L – Seyyah oldum geziyorum, turistim keşfediyorum vizesi

Geldik ülkenin kara kaşına kara gözüne vurulup, kültürünü şahsen tanımaya heveslenen, rotasını Asya’ya çeviren turistin ihtiyacı olan vize türüne! L tipi vize için ekstra bir gerekçeye ihtiyacınız yok, bir harita ve biraz gezici ruhu kafi. Mahalleden arkadaşları, dernekten dostları bırakamayan, Grup olarak seyahat planlayanlara ise “Grup L” vize tipi mevcut.

Q – Akraba kontenjanından, misafirlik vizesi

Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşlığından başka bir ülkeye transfer olsa da köklerini doğduğu ülkede bırakan, arada akraba ziyareti için kürkçü dükkânına dönmek isteyen, ex vatandaşlardan istenen vize Q harfiyle taçlanmış! Q tipi vize ile bir zamanlar vatandaşı olduğun ülkeye ziyarete gidebilirsin.

Q1: “Abim Çin’e evlendi vatandaşlığını da hak etti, vize davası bitti; rahat etti! Ben neyleyim böyle hasretliği?” diyenler sizin için vize türü icat olmuş, gözünüz aydın! Sınırda yabancı damadın akrabasıyım deyip, Q1 tipinden buyur ediliyorsunuz. Farklı bir ülkeden Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşlığına geçmiş yahut uzun süreli oturma izni almış bireylerin akrabalarına müjde, size özel vize tipi Q1, Allah kavuştursun 🙂

Q2: “Ben de giderim ama 180 günden az kalırım, ülkemde bekleyenim var, ocakta yemeğim, kundakta bebeğim var.” diyenler ise Q2 tipi vizeye başvurabilirler.

 

R – Çin için fayda sağlayan, yabancı uyruklu üst düzey yetenek vizesi

Bir de üst düzey insanlar var tabi! Araçları mini barlı, uçak seyahatleri bir perdeyle diğerlerinden ayrı, isimleri çoğu yerde VIP, kendi ülkesinin ileri geleni olmakla başka ülkelere giriş çıkışları da bir hayli kolay! Çin’in de bu insanlara ihtiyacı var! Uzmanı kapıda bekletmemek, fazla yorup ülkeden ayaklarını kesmemek için kolaylaştırılmış bir vize türü uydurulmuş, adına da R tipi denmiş! R tipi vizen varsa Çin yeteneklerinden faydalanıyor demektir.

S- Bir yakınımı görüp çıkacağım vizesi

S1: Çin’de eğitimin uzun sürecek, proje bazlı da olsa çalışmaya başladın ancak işin hemen bitmeyecek, Çin’de ikamet süren 6 ayı geçecek ise annen baban, varsa henüz reşit olmamış çocuğun, hasretine dayanamayıp elbet gelecek, işte o zaman kendisinden S1 tipi vize istenecek.

S2: Akraba yakınlık derecesini bir kuşak uzaklaştırıp, ziyaretçilerin arasına torunları, büyük anne ve babaları da dahil eder, Çin’deki misafirliklerini de 6 ayın altında tutarsak, S2 tipli vizeye başvurmaları yeterli.

 

X – Eğitim Çin’de olsa git al vizesi

X1: Çin Halk Cumhuriyetinde bir eğitime katılacaksın o da 6 ayı geçecek, şimdi turist desen değilim, döviz de bırakmayacağım, hısım akrabam da yok ki ziyaret için gideyim diyorsan senin durumuna özel vize yapmışlar; sürekli eğitim için Çin’e uzun süreli gelen öğrencilere uygun vize tipi; X1!

X2: Ben de öğrenciyim ama eğitimim 6 ayı bulmaz, o kadar uzun boylu değil diyorsan onun da çaresi var; vize tipin X2.

Z –  Emekçiye müsaade vizesi

“Ekmeğimi Çin’den çıkaracağım, bundan sonra orada çalışacağım.” diyorsan, çalışma iznin cebinde, Z tipi vizen elinde olsun! Senin için koşulları zorlayıp, alfabenin son harfini bulmuşlar, işçi kardeşim, kolay gelsin.

Bir Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.
Bizi Arayın