Çin’e Bakış: Canlanan Gece Hayatı, Salgın Sonrası Wuhan’a Neşe Getiriyor

4 Eylül 2020
399
Çin’e Bakış: Canlanan Gece Hayatı, Salgın Sonrası Wuhan’a Neşe Getiriyor

46 yaşındaki çiçekçi Liu Ni, COVID-19 salgını nedeniyle Wuhan’daki pek çok kişi gibi dükkanını aylarca kapatmak zorunda kaldı, ancak şehrin yeniden canlanan gece hayatı ile işi şimdi toparlanıyor.

Bir zamanlar Çin’deki COVID-19 salgınından en çok etkilenen bu şehir dünya çapında ilgi görüyor – su parkları, bira festivali ve gece pazarları, 76 günlük bir karantinanın ardından şehre yeni bir soluk getiriyor.

ÇİÇEK AÇAN HAYAT

Saat 16.00’da dükkanını kapattıktan sonra, Liu Ni ve iki yeğeni çiçek tezgâhı işlettikleri Star City Plaza’daki gece pazarına doğru yola çıkıyorlar.

Temmuzda açılan çarşı, her gün havanın kararmasının ardından ziyaretçilerle dolup taşıyor. Ziyaretçilerin neşeyle gülümseyen gözleri, maskeler takılı olsa da göze çarpıyor.

Tişört, hediyelik eşya, oyuncak, çeşitli yiyecek ve atıştırmalık satan satıcılar ve işportacıların pazarda yaklaşık 100 standı bulunuyor. Bunların yanında pazarın ziyaretçileri halka atma, balon vurma ve balık tutma gibi eğlenceli faaliyetlerin de tadını çıkarabiliyor.

Liu, yeşil bir tente altında gül, papatya ve zambak da dahil olmak üzere sergilediği 20 kova çiçeğin demetini 9.9 yuana (yaklaşık 1.45 ABD doları) satıyor.

“Yılın ilk yarısında ağır bir yük altındaydım. Bir taraftan konut kredisini ödemek zorunda kalırken, diğer taraftan salgın işimi askıya almaya zorladı” diyen Liu çarşının açılmasından üç gün sonra bir stant kiralamak için acele etmiş.

Liu “Arka sokaktaki dükkanıma kıyasla burada müşteri trafiği daha fazla. Her gece yüzlerce yuan kazanabiliyorum. Bu da ailemizin gelirine büyük katkı sağlıyor” diyor.

HAYATIN TADINA VARMAK İÇİN EL ELE VERİYORLAR

Gece çöktüğünde, yüzlerce restoran ve yemek tezgahının bulunduğu ünlü bir yemek sokağı olan Wansongyuan Yolu, Wuhan’daki yemek meraklılarıyla dolup taşıyor.

Garsonlar müşterilere lezzetleri sunmak için beklerken, “Sadece İstiridye Satan” adlı bir restoranın sahibi olan 28 yaşındaki Fang Bokai da fırına atmadan önce onlarca istiridyeye ezilmiş sarımsak ve erişte koymakla meşgul.

Restorandaki masaların neredeyse hepsi müşterilerle dolu, birçok kişi de paket servis almak için kapının önünde bekliyor.

Bir Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.
Bizi Arayın