Çin’den Yeni Seyahat Duyurusu

20 Ağustos 2020
340
Çin’den Yeni Seyahat Duyurusu

Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu, Türkiye’den Çin’e gerçekleşecek uçuşlara yönelik bir duyuru yayınladı. Çinli, Türk veya yabancı uyruklu yolcuların negatif sonuçlu Covid19 nükleik asit testi belgesi ile uçağa alınacaklarını duyurdu. Covid19 nükleik asit testi ile ilgili detayları aşağıda bildirilmektedir:

Genel şartlar 

11 Ağustos 2020 tarihi itibarıyla Türkiye’den gerçekleştirilecek ve Türkiye üzerinden aktarma yaparak Çin’e gidecek olan Çin ve yabancı uyruklu yolcular uçuşlarını gerçekleştirmeden önce beş gün içerisinde Covid19 nükleik asit testi yaptırmalı ve negatif olarak sonuçlanan nükleik asit test belgesi ile “HS” logolu yeşil sağlık kodu ya da sağlık durumu beyannamesi için başvuruda bulunmalıdırlar. Hava yolu şirketi yolcular uçağa alınmadan önce ilgili belgelerin kontrolünü sağlamalıdır.

Test zamanı ve test kurum/kuruluşları

Yolcular uçuş gerçekleşmeden önce beş gün içerisinde Türkiye’de bulunan Çin Büyükelçiliği ya da Başkonsolosluğu  tarafından belirlenen ya da onaylanan test kurum/kuruluşlarında nükleik asit testi yaptırmalıdırlar. 

Çin vatandaşları için sağlık kodu başvurma yöntemi

Çin vatandaşları negatif olarak sonuçlanan nükleik asit testi belgesini aldıktan sonra 24 saat içinde salgın önleme sağlık kodu uluslararası versiyonlu wechat uygulaması kullanarak şahsi sağlık durumu bildirisinde bulunmalı ve negatif olarak  sonuçlanan nükleik asit testi belgesinin fotoğrafını çekerek söz konusu uygulamaya yüklemelidirler. Çin Büyükelçiliği ya  da Başkonsolosluğu tarafından kontrol edilmesi akabinde şahıs ‘HS’ logolu yeşil sağlık kodu alır. Sağlık kodunun  geçerlilik süresi dahilinde uçuş yapmaya dikkat edilmeli ve uçuş gerçekleşmeden önce hava yolu tarafından gerçekleştirilecek  kontrol işlemlerine uyum sağlanmalıdır. 

Yabancı uyruklu şahıslar için sağlık durumu beyannamesine yönelik uygulama detayları

Yabancı uyruklu şahıslar negatif olarak sonuçlanan nükleik asit test belgesini aldıktan sonra geçerli pasaportun fotoğraflı  sayfası, negatif olarak sonuçlanan nükleik asit test belgesi ve başvuru sahibi tarafından imzalanan sağlık durumu beyannamesini tarayarak Çin Büyükelçiliği ya da Başkonsolosluğu’na ait aşağıdaki mail adresine göndermelidirler.  Gönderilen içeriğin Çin Büyükelçiliği ya da Başkonsolosluğu tarafından kontrol edilerek onaylanmasının ardından sağlık durumu  beyannamesi tarama suretiyle başvuru sahibine eposta olarak gönderilir ve başvuru sahibi tarafından çıktısı alındıktan sonra  havalimanına götürülebilir.  Sağlık durumu beyannamesinin geçerlilik süresi dahilinde uçuş yapmaya dikkat edilmeli ve uçuş  erçekleşmeden önce hava yolu tarafından gerçekleştirilecek kontrol işlemlerine uyum sağlanmalıdır.

Hatırlatma

Çin’e uçuş gerçekleştirecek olan yolcular bu duyuruyu dikkatle okumalıdırlar. Nükleik asit testinin zamanında yaptırılamaması, negatif test sonucu alınamaması, uçuş gerçekleşmeden önce ‘HS’ logolu yeşil sağlık kodu ya da geçerli sağlık durumu beyannamesine sahip olunmaması durumları uçağa alınma şartlarına uygun olunmadığının göstergesi olup bu durum seyahat programlarının yeniden ayarlanmasını gerektirecektir.

Negatif sonuçlu Covid-19 nükleik asit testi belgesi ile uçağa alınma uygulamasına geçen ülkeler üzerinden aktarma yaparak Çin’e gidecek Çin ve yabancı uyruklu yolcular için aktarma sırasında aynı şekilde havayolu tarafından ‘HS’ logolu yeşil sağlık kodu ya da sağlık durumu beyannamesi kontrolleri gerçekleştirilecektir. Aktarma esnasında sağlık kodu ya da sağlık durumu beyannamesinin geçerli olduğundan emin olunmalıdır. Aksi bir durum aktarma esnasında yolcunun uçağa alınamamasına ve alanda kalınmasına sebebiyet teşkil edebilir.

Türkiye’de bulunan Çin Büyükelçiliği ve Başkonsolosluğu yabancı uyruklu şahıslara yönelik sağlık durumu  beyannamesinin yalnızca uçağa biniş sırasında kontrol amaçlı kullanılacağını Çin’e giriş belgesi olarak kullanılamayacağını  hatırlatır. Programa uygun bir şekilde Çin vizesinin olması ya da vizesiz olarak Çin’e giriş yapılabileceğinden emin  olunması  gerekmektedir. 

 

 

Bir Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.
Bizi Arayın