fbpx
logo
Ligarba Turizm Seyahat Acentası; 1994 yılında İstanbul Harbiye’de kurulmuş 2782 Belge numaralı A grubu seyahat acentasıdır. Ligarba Turizm 2011 yılında IATA'ya üye olmuştur.
20 Yılı aşkın süredir Çin Vizesi konusunda Türkiye'nin uzman seyahat acentasıdır.

Schengen Vizeleri başvurularının yapıldığı yetkili vize başvuru merkezi olan VFS , IDATA , Kosmos , As Vize gibi vize merkezi yetkili acentasıdır.

Uçak Bileti, Otel Rezervasyonları, Yurt dışı Kültür ve Fuar Turları, MICE, Incentive turlar düzenlemektedir.
Ligarba Turizm bir Türk Çin Kültür Derneği kuruluşudur.
+902122917373
info@ligarbatravel.com
Bizi Takip Edin:
0850 888 89 88
Top
 

Çin Vizesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Vize departmanımıza Çin vizesi ile ilgili her gün onlarca soru gelmektedir. Çin vizesi hakkında merak ettiğiniz konularla ilgili derlediğimiz sorular ve cevapları aşağıdadır. Sorunuz cevabını bulamadıysanız sayfamızdaki formdan -veya +90 212 291 73 73 numaralı telefondan- bize sorularınızı iletebilirseniz en kısa zamanda size dönüş yapılacaktır. Çin vizesi başvurularında 20 yıllık tecrübeli seyahat acentası olarak amacımız sizlere en doğru bilgiyi iletmektir. Fakat unutmamak gerekir ki, konsolosluklar önceden duyuru yapmaksızın kurallarda değişiklik yapması da olasıdır. Aşağıdaki soru ve cevaplar sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi değişmiş/yanlış bilgi dolayısı ile firmamız sorumlu tutulamaz.
Çin Türk vatandaşlarından vize talep ediyor mu?

Çin Halk Cumhuriyeti, umuma mahsus pasaport – çipli borda pasaport- sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize uygulamaktadır. Yeşil pasaport olarak bilinen Hususi pasaport, Gri pasaport – Hizmet pasaportu ve diplomatik pasaport sahiplerinden vize talep etmemektedir. Hususi , Hizmet ve diplomatik pasaport sahipleri vize almadan giriş yaparak her girişte maksimum 30 gün Çin Halk Cumhuriyetinde kalabilirler.

Çin Vize başvurusunu nereye yapmam gerekir?

Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyük elçiliği, İstanbul Başkonsolosluğu ve İzmir Konsolosluğu olarak Türkiye’de hizmet vermektedir. Vize başvurularınızı Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. İzmir konsolosluğu vize başvurularını henüz kabul etmemektedir.

Vize başvuruları İstanbul Başkonsolosluğu ve Ankara Büyükelçiliği bölgeleri olarak ikiye ayrılmıştır.

İstanbul Başkonsolosluğu Bölgesi: İstanbul, Tekirdağ, Edirne, Kırklareli, Yalova, Kocaeli, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Manisa, İzmir, Aydın, Muğla, Isparta, Burdur, Denizli, Uşak ve Antalya şehirleridir. Bu şehirlerin dışında kalan şehirlerden yapılacak başvurular Ankara Büyükelçiliğine yapılmalıdır.

Çin vizesi uzman kuruluşu olan Ligarba Turizm üzerinden Türkiye’nin her yerinden olan başvuruları acentamız üzerinden kolaylıkla yapabilirsiniz.

Çin Vize başvurusunu her gün yapabilir miyim?

Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu her gün vize başvuru alımı yapmaktadır ve başvuru ile ilgili herhangi bir sıkıntı görmezse 7 iş gününde sonuçlandırmaktadır. Ankara büyükelçiliği başvuruları Pazartesi , Salı ve Perşembe günleri kabul etmekte ve 7 günde sonuçlandırmaktadır.

Seyahat acentamız üzerinden her gün vize başvurularınızı yapabilirsiniz.

Çin Vize başvurusu için gerekli belgeler nelerdir?

Çin vizesi başvurusu için hazırlamanız için gerekli belgeler vize türüne göre değişiklik göstermektedir.

Vize türüne göre hazırlamanız gerekli belgeler için linke tıklayınız.

Çin Türk vatandaşlarından transit vize istiyor mu?

Çin Halk Cumhuriyeti Türk vatandaşlarından 24 saatten az süre transit durumunda kalacak kişilerden transit vize talep etmemektedir. 24 saatten fazla kalınması gerektiği durumlarda transit vize alınması gerekmektedir. 24 saatten az olan bağlantılı uçuşunuzu alırken, aynı hava alanı ve terminalden seyahatinize devam etmeniz gerekmektedir. Bazı şehirlerde birden fazla hava alanı, veya aynı hava alanında birden fazla terminal olabilir. Gümrüğe girmek zorunda kalmadan yolculuğunuza devam edebilecek şekilde uçak biletinizi almanız gerekmektedir.

Aktarmalı uçuşlarda gümrüğe hangi noktada girmem gerekir?

Çin’e yapacağınız seyahatte Çin sınırları içerisinde uçağınız ilk hangi şehre / hava alanına iniş yaparsa, gümrüğe o noktada girmek gerekir. Ayrıca, valizleriniz de bu hava alanında alınıp tekrar yeni uçuş için check in yapılması gerekmektedir. Çin kanunları gereği iç hatlarda valizler bağlanmadığından dolayı, valizini almadan son uçuş noktasına seyahat eden yolcuların valizleri aktarma noktasında kalmakta ve sıkıntı yaşanmaktadır. Türkiye’den veya farklı ülkeden check in yapılması esnasında bu kuralı bilmeyen check in personeli, varış noktanıza valizinizi bağladığını söyleyebilir, bu doğru değildir. Çin sınırları içerisinde indiğiniz noktada valizinizi alıp tekrar check in yapınız.

Hong Kong'a seyahat etmek için Çin vizesi almam gerekli midir?

Hong Kong’a girişlerde Türk vatandaşlarından vize talep edilmemektedir. Girişte 90 günlük vize verilmekte olup bunun için herhangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Fakat Hong Kong’tan Çin’e geçmeniz gerekirse Çin gümrüğünde Çin vizesine ihtiyacınız olacaktır. Aksi takdirde Çin’e giriş yapamazsınız.

Hong Kong'dan Çin vizesi alabilir miyim?

Her ne kadar Hong Kong’da Çin vize başvurusu yapılmakta olsa bile Türk vatandaşlarından başvuru kabul edilmemektedir. Çin seyahatleriniz için Türkiye’de iken Çin vizesini temin etmeniz gerekmektedir.

Hong Kong'a geçtim tekrar Çin'e girebilir miyim?

Hong Kong her ne kadar Çin’in bir şehri konumunda olsa bile, özel statüsü dolayısı ile vize rejimi farklıdır. Türk vatandaşları Hong Kong’a giriş için vize alması gerekmemekte, fakat Çin ana kıtası için gerekmektedir. Bu durumda eğer Çin’den Hong Kong’a çıkış yaptıysanız, Çin’den çıkmışsınız demektir. Dolayısı ile Çin’e tekrar girebilmek için geçerli Çin vizesine ihtiyacınız olacaktır. Eğer vizeniz iki veya daha çok girişli ise, geçerli kullanım hakkınız varsa yeniden Çin’e giriş yapabilirsiniz.

Makao (Macau) için Çin Vizesi gerekli midir?

Macau’da aynı Hong Kong gibi özel statüde bir şehir olup Türk vatandaşlarının vize almasına gerek yoktur. Girişte 30 günlük vize verilmektedir. Macau (Makao)’dan Çin’e geçişlerde Çin vizesi talep edilmektedir.

Çin Vizesi ne kadar sürede çıkar?

Çin vize başvuruları 7 iş gününde sonuçlanmaktadır. Çin vize başvuru formu doldurulup, randevu alındıktan sonra randevu tarihini takip eden 7 iş gününde çıkmaktadır.

Turistik Çin Vizesi nasıl alabilirim?

Bireysel Turistik Çin vizesi Şubat 2016 itibari ile durdurulmuş olup, turistik amaçlı seyahatlerde sadece grup vize başvurusu yapılabilmektedir.

Çin vize başvurularında parmak izi vermek gerekli midir?

4 Aralık 2017 itibari ile Çin vize başvurularında parmak izi ve randevu talep edilmektedir. Bu tarihten sonra yapılacak olan ilk başvuruda parmak izi verilecek olup, takip eden 5 yıl geçerli olacaktır.

Yurt dışında yaşıyorum, pasaportumu göndersem Çin vizesi alabilir misiniz?

Çin vizesi başvurusu yapılabilmesi için kişinin Türkiye’de olması gerekmektedir. Vize başvurularında konsolosluk pasaportta Türkiye’ye giriş kaşesi aramaktadır. Ayrıca son dönemde başlayan yeni uygulamaya göre ilk Çin vize başvurularında parmak izi alınması gerektiğinden kişinin başvuru anında konsoloslukta hazır bulunması gerekmektedir.