Çin Vizesi Başvurularında Önemli Değişiklik

1 Aralık 2017
274
Çin Vizesi Başvurularında Önemli Değişiklik

Çin Vizesi Başvurularında 4 Aralık 2017 tarihi itibari ile geçerli olmak üzere aşağıdaki değişiklikler yapılmıştır. Başvurularınızda bu değişiklikleri dikkate almanız önemle duyurulur.

  1. Online Form : Vize başvuru formları online olarak doldurulacaktır.
  2. Randevu : Vize formu online olarak doldurulduktan sonra online randevu alınacaktır. Vize başvuru belgeleriniz tarafımıza tam olarak ulaştığı anda formunuzu doldurarak randevunuzu alabileceğiz. Formda eksik olması durumunda online form oluşturulamamakta, dolayısı ile randevu alma şansımız olamamaktadır. Form doldurulduktan sonra konsolosluğun müsait olduğu en yakın gün ve saate randevunuz alınacaktır. Eskiden olduğu gibi evraklarınızın teslim alındığı gün veya ertesi gün vizenizin işleme girememe ihtimali vardır.Başvuru formunuzu doldurabilmek için linkteki formu eksiksiz olarak doldurup tarafımıza göndermeniz gerekmektedir. Bu sayede gecikme yaşanmadan tarafınıza randevu alınmış olacaktır. Ayrıca forma excel formatında da indirip doldurabilirsiniz. ( Yukarıdaki excel ikonuna tıklayarak indirebilirsiniz)
  3. Parmak İzi : Kişi parmak izi vermek üzere başvuru esnasında hazır bulunmalıdır. Başvuru yapıldıktan sonraki takip eden 5 yıl içerisinde tekrar parmak izi için gelinmesine gerek yoktur. 14 yaş altı ve 70 yaş üstü kişilerden parmak izi talep edilmemektedir. Grup vizesi başvurularında parmak izi talep edilmemektedir.
  4. Daha önceden Çin’e hiç vize almamış ve gitmemiş kişilerden noter üzerinden talep edilen beyanname 4 Aralık itibari ile artık istenmeyecektir.
  5. Adli Sicil Kaydı: Ticari vize başvurularında; daha önce Çin vizesi almış veya almamış olması fark etmeksizin Adli sicil kaydı talep edilmektedir.
  6. İşe Giriş Bildirgesi, 4A ve 4B Hizmet Dökümü: Ticari vize başvurularında; daha önce Çin vizesi almış veya almamış olması fark etmeksizin 4A veya 4B hizmet dökümü talep edilecektir.
  7. Ticari vizelerde daha önce talep edilen davet eden Çinli firmaya ait İş Yerli Lisans Belgesi ve Çinli firma yetkilisinin ID kart kopyası talep edilmeyecektir.
  8. Her zaman olduğu gibi konsolosluk vize başvurularında standart evraklar dışında gerek duyduğu takdirde ekstra belgeler talep etme hakkını saklı tutar.

Çin Vize Başvurularında Önemli Hatırlatma

Bilindiği üzere Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu; Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri kabul ettiği vize başvurularını, Ekim 2015 itibari ile her gün kabul etmeye başladı. Başvuru işlemleri yine aynı şekilde devam edecek olup, randevu sistemine göre başvuru formu doldurulduktan sonra oluşan Başvuru Numarası ile konsolosluğun müsait olduğu günlerde; 09:00 – 09:45 ; 10:00 – 10:45 ; 11:00 – 11:45 ; 12:00 – 12:45 ; 13:00 – 13:45 ve 14:00 – 14:45 saatleri aralıklarında alınabilecektir. 4 Aralık 2017 tarihi itibari ile ilk vize başvurusunda hazır bulunulmalıdır. Takip eden 5 yıl içerisinde bizzat bulunmaya gerek olmayacaktır.

Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyük elçiliğinde ise; sadece Pazartesi, Salı ve Perşembe günü başvuruları kabul etmektedir. Şu an itibari ile randevu gerekmemektedir. Bu durum ile ilgili olarak olası değişiklikler sitemiz üzerinden bildirilecektir.

Çin vizesi ile ilgili en güncel bilgiler için sitemizi ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Bir Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.
Bizi Arayın