fbpx
logo
Ligarba Turizm 1994 yılında kurulmuş IATA üyesi A grubu seyahat acentasıdır. Tüm dünya vize işlemleri, Çin Vizesi, Uçak Bileti, Otel Rezerbasyonları, Yurtdışı Kültür ve Fuar Turları, MICE, Incentive turlar düzenlemektedir. Türk Çin Kültür Derneği kuruluşudur.
+902122917373
[email protected]
Top
Ligarba Turizm / Duyurular  / Çin Konsolosluğu 2019 Ramazan Bayramı ve Dragon Bot Festivali Tatil Duyurusu
22 May

Çin Konsolosluğu 2019 Ramazan Bayramı ve Dragon Bot Festivali Tatil Duyurusu

Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğundan yapılan duyuruya göre 03 – 10 Haziran 2019 tarihleri arasında “Ramazan Bayramı” ve “Dragon Bot Festivali” kapalı olacak olup, vize ve evrak onay işlemleri yapılmayacaktır.

Bayram dönüşlerinde rezervasyon yoğunluğunun fazla olmasından dolayı başvuruların erken yapılması tavsiye olunur.

Dragon Bot Festivali Nedir?

Çince adıyla “Duānwǔjié” (Çift 5 Festivali), Çin Ay Takvimi’ne göre her sene, 5. ayın 5. günü kutlanır (2019’da 7 Haziran). Duanwu’nun kelime anlamı “ilk beş”tir. Çin takvimine göre de wu mayıs ayı demektir.

Çin Ay Takvimi’ne göre, her yılın 5. ayının 5. günü nehir ve göllerde düzenlenen ejderha kayıkları yarışması, Çin’de görkemli bir festival havasına bürünüyor.

Bazı yerlerde 50–60 ejderha kayığı birden yarışmaya katılır. Her kayığın başında, değişik şekillerde, tahta üzerine oyulan rengârenk ejderha başı bulunur. Her kayıkta davul ve gong sesleri yeri-göğü inletir. Yarışmacıların haykırışları birbirine karışır. Kayıklar birbirlerini kovalarcasına yarışır. Sahilde de renkli bayraklar dalgalanır. İzleyicilerin “hurra” sesleriyle birlikte çekişmeli ejderha kayıkları yarışması, Duānwǔ Festivali’nin coşkusunu oldukça artırır.

Festivalin kökeninde ejderhaya tapınma inancı,  5. ayın 5. günü uğursuzluğunu giderme düşüncesi gibi hikâyeler vardır. Ama bu hikâyelerden en yaygını ve en çok kabul göreni festivalin ‘vatansever şair’ Qu Yuan anısına yapıldığı anlatısıdır.

Leave a Reply:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.