Çin dövüş sanatı Taijiquan UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’nde

18 Aralık 2020
381
Çin dövüş sanatı Taijiquan UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’nde

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Perşembe günü Çin’in geleneksel dövüş sanatı Taijiquan’ı İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasının Temsili Listesi’ne ekledi.Karar, Jamaika’nın başkenti Kingston’da 14-19 Aralık tarihleri arasında düzenlenen UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması için Hükümetlerarası Komite’nin çevrimiçi toplantısında açıklandı.

Ligarba Turizm

Geleneksel dövüş sanatından biri olan Taijiquan, 17. yüzyılın ortalarında, Çin’in ortasındaki Henan eyaletinde bulunan Chenjiagou adlı küçük bir köyde ortaya çıktı, 150’den fazla ülke ve bölgeye yayılarak 100 milyondan fazla insan tarafından uygulandı.

Ligarba Turizm

Onlarca Taijiquan okulu ve halen 800’den fazla üstadı bulunan Chenjiagou köyü dünyanın her yerinden öğrencilerin ilgisini çekiyor. “Taijiquan sadece insanları zinde tutmak için bir spor değil, aynı zamanda Çin kültürü ve felsefesini de içeriyor” diyen Taijiquan araştırmacılarından Yan Shuangjun, “Başvuru süreci 2008’de başladı ve şimdi bu sporun daha fazla yere ulaşmasına yardımcı olacak bir zafer kazandık” diye ekledi.

Ligarba Turizm

Uluslararası Wushu Federasyonu Genel Sekreteri Zhang Qiuping, “Taijiquan, Uluslararası Wushu Federasyonu tarafından desteklenen en önemli Wushu etkinliklerinden biridir. Listeye dahil edilmesi, Wushu’nun ve özellikle de Taijiquan’ın dünya çapında tanıtılması için büyük önem taşıyor” dedi.

Ligarba Turizm

Bir Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.
Bizi Arayın