Bu Yılbaşı Gelenekleri Çok Konuşulur!

2 Ocak 2019
267
Bu Yılbaşı Gelenekleri Çok Konuşulur!

Ligarba Turizm bu sene sıradan olanla yetinmiyor, yılbaşı gecesinde şoka girmek isteyenlere harika bir yol haritası çiziyor. Dünyanın en ilginç yılbaşı adetlerini bir başlık altında topluyor erkenden tercihinize sunuyor. Malum, yılbaşı denince en sıra dışı planlar da liste başını çekiyor.

Kırmızı çamaşırlar hazırlandı, kaynanadilleri üflenmeye başlandı, rengârenk şapkalar nerde olursanız olun gecenize hava kattıysa ister tombala oynayın ister çiftetelli, Türkiye’de kutlayacağınız yılbaşı partisinin sınırları üç aşağı beş yukarı belli. Değişik bir şeyler isteyenlerin ise kılavuzu belli; Ligarba Turizm! Hazırsanız dünyanın en ilginç Yılbaşı kutlamalarına gidiyoruz, sıkı tutunun buralar çok değişik 🙂

 


Çinliler temizlik derdinde!

Yıl boyunca temizlikten bıkan, dağınıklıktan yılanlar, buralar hiç size göre değil! İnsan en büyük umutlarını dileklerine yükleyip, gelecek yıllara göndermek üzere kocaman dualar ettiği bu gecede temizlikle uğraşmak ister mi? Belli ki Çinliler için hiç dert değil. Zira kötü şansı duvarlardan, yerlerden, halılardan, koltuklardan kazıyıp def etmeye pek niyetliler. Gerekirse boya badana yapıyor, evlerini bir güzel yeniliyor, tertemiz yapıyorlar. Onların kutlaması da böyle, yılın son dakikalarını temizliğe armağan ediyorlar 🙂

 


Japonlara bizim burada deli deniyor!

Harika bir partide olduğunuzu hayal edin, saatler 12’yi vurana, yepyeni bir yıl perdesini açana dek her şey normal seyrinde devam ediyor. Arkadaşlarınızla sohbet ediyor, kah dans ediyor kah dinleniyorsunuz. İşte o an geldi ve geri sayım başladı! Hep bir ağızdan 10-9…2-1 derken, etrafınızı saran kalabalık bir anda ağız dolusu kahkahalarla gülmeye başlıyor. Nasıl hissederdiniz? Yaşamadan bilinmez diyenlerdenseniz, Japonya’ya bekleriz.

 


Hollanda’da ağaçlar yeni yıla giremiyor!

Siz yılbaşı gelecek diye bin bir heyecan yılbaşı ağacınızı salonunuzun, ofisinizin, bahçenizin ortasına kurun, çeşit çeşit süsle ve rengârenk ışıklarla sarın, sonra yeni yıl geleneği diye ateşe verip yaksınlar, olacak iş mi? Hollanda’daysanız geçmişten yeni yıla çam ağacınızı sokamazsınız. Kötü ruhları savuşturmak için şehrin her sokağında yanan ateşlerden birine ağacınızı teslim etmek zorundasınız.

 


Almanların işi kurşuna kalmış!

Aranızda hiç kurşun döktüren var mı? Kurşun döktürmediyseniz de Yeşilçam filmlerinde muhakkak denk gelmişsinizdir. Nazardan koruduğu, kişide biriken kötü enerjileri bertaraf ettiği düşünülen bu ritüel, Almanya’da yıl başı gecesi yapılıyor. Eritilerek suya döküldüğünde özgün bir şekle giren kurşunun verdiği mesaj, yeni yılın temasını oluşturuyor. Biraz medyumluk gibi, fala da benziyor sanki! Meraklısına duyuru; Almanya’da yeni yılın nasıl geçeceği, yılbaşı gecesi belli.

 


Danimarka olmuş size Yunanmarka!

Geldik Danimarka’nın Yunanistan ile benzerlik gösteren, evde tabak çanak bırakmayan, biraz da zarar ziyan temalı yılbaşı geleneğine. Bu yılbaşı Danimarka’ya giderseniz ve biri geç saatlerde ayaklarınızın dibine porselen tabaklarını fırlatmaya başlarsa metin olun, zira kendisi “sen benim en sevdiğim en yakın arkadaşımsın” mesajı vermek istiyor. Yılbaşında bu mesaj biraz gürültüyle veriliyor biraz da şiddet içeriyor ama eski tabak çanak bir güzel kırılıyor.

 


Boş valizle koşan, sene boyunca valizi dolu gezer!

Leyleği havada görmek, bol bol gezip eğlenmek ile ilgili dilekler tutmayı planlayanlar, daha fazlasını yapmaya var mısınız? Kolombiyalılar boşuna mı alıp valizlerini sokak sokak koşturuyor. Öyle kuru kuru dilemekle gezgin olmuyor. Bu yılbaşı gerçek bir dilek dilemek, gezmeye tozmaya doymak isteyenlerin adresi belli. Koşarken valizleri boşaltın, sonra tam gaz ileri!

 


Yanık Kağıtlarıyla Rusların menüsü pek neşeli!

Rusya’da isli kâğıt ile demlenmiş şarap çok satıyor. Özellikle yılbaşı gecesi herkes kâğıt yiyor, mürekkep yutuyor. Dileklerini dualarına iliştirmekle yetinmeyen Ruslar, önce yeni yıldan beklentilerini kâğıtlara yazıyor sonra o kâğıtları yakıp şaraplarının içine koyuyor, sonra da afiyetle içiyorlar. Tuhaf bir kutlama isteyenler, insan neden olmasın diyor 🙂

Yılbaşı gecenizi arzu ettiğiniz gibi geçirin. Umarız yeni yıla; sağlık, mutluluk ve huzurla dolu yepyeni bir adımla girin. İyi yıllar…

Bir Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.
Bizi Arayın