Benim Başıma Gelmez Demeyin! Seyahate Çıkmadan Önleminizi Alın!

1 Mayıs 2018
330
Benim Başıma Gelmez Demeyin! Seyahate Çıkmadan Önleminizi Alın!

Tüm sene çalıştınız, tatillerinizi parça parça kullanmayıp biriktirdiniz, en uzun soluklu seyahati yapmak için derya olan hayallerinizde kayık sefası yapmaya nihayet hazırsınız! “Sakınan göze çöp batar, çok istersen muhakkak bir aksilik çıkar” derler ya, başınıza gelecek olası bahtsızlıklara karşı temkinli olmanız için yettik, yazıyoruz! En kolayı kendinizi Ligarba Turizm’in profesyonel kadrosuna emanet edip peri masalınızın başrolünde rahatınıza bakmak olsa da kendi başınıza mücadele etmek de hakkınız 🙂

Kara kedi gördüm, merdiven altından geçtim, “başıma gelmez” dedim büyük laf ettim demenize yol açacak, kötü şans işaretlerinde sıra! Çok heveslenip günlerce hazırlandığınız, telefonunuzun hafızasını boşaltıp baştan ayağa hazırlandığınız yurtdışı seyahatiniz sırasında karşılaşabileceğiniz kötü sürprizlerde sıra!

 


Milyonlarca valiz arasından bir tek sizinki mi yok yani!

Tıpkı böyle bir his yaşamanız çok mümkün! Tatiliniz için olmazsa olmazlarınızın tümünü sığdırdığınız, her güne bir kombin yapıp boyunu büyük tuttuğunuz, pek de severek aldığınız yeni trend çantanız ortada yok! Nasıl yani? Henüz başlayan tatiliniz burada sona mı erecek? Yaban ellerde derdinizi anlatana kadar yaptığınız tüm planlar suya mı düşecek? Olmaz olmaz demeyin, başınıza gelmeyeceğini düşünüp eşeğinizi özgür bırakmayın! Siz yine de önleminizi alın! Paranızın tamamını, pasaportlarınızı, kartlarınızı, varsa ilaçlarınızı, telefon şarjınız dahil elektronik aletlerinizi ve birkaç parça eşyanızı muhakkak el çantanıza koyun ve tabi ki yanınızdan ayırmayın. Bagaja verdiğiniz bavulunuzun üzerine muhakkak isim soy isim ve telefon numaranızı yazın! Neredeyse tüm valizlerle kişisel bilgilerin yer aldığı bir kart mevcut ancak yok ise de tahrip olmayacak bir biçimde muhakkak yazın. Kaybolan bavul ile birlikte tüm planlarınızın suya düşmesine göz yummaktansa “benim başıma gelmez” demeyin önleminizi önceden alın!

 


Online check-in alarmına dikkat!

Özellikle büyük şehirlerde yaşıyor ve trafik faktörünün her zamanki gibi alt ettiği mağdurlardan olma olasılığı taşıyorsanız, biraz da seyahatiniz konusunda rahat davranıyorsanız, check-in işlemini alana bırakmayın, vakitsizliğin nakitinizi ve hayallerinizi elinizden almasına göz yummayın! Takıldığınız trafik bir türlü açılmayabilir, diyelim ki açıldı, alana girdiğiniz anda sonu görünmeyen kuyruklarda bekleyen insanlar geçit vermeyebilir! Diyelim ki verdiler, bavulunuzun derinlerinden göz kırpan bir deodorant dakikalarca geçiş izni alamamanıza yol açabilir. Takıp takıştırdığınız metaller ötmelere doyamayıp zamanınızı çekirdek gibi çitlemenize yol açabilir. Tüm kapıları aştınız diyelim, uzayan check-in kuyruğunun sonunda uçak bagajını kapatmış olabilir, el bagajı sınırını aşan koca bavulunuz elinizde patlayabilir. Bunların hepsi olurken hala sinir krizi geçirmediyseniz bravo ama muhtemelen saçlarınıza bir takım aklar düşmüştür! Tüm bunlarla karşılaşmamak için evden vakitlice çıkın, mümkünse trafiğe hiç girmeyen toplu taşımaları tercih edin, bir gece önceden online check-in yapın ve elinizi kolunuzu sallaya sallaya uçağa binin! Benim başıma gelmez demeyin! Seyahate çıkmadan önleminizi alın!

 


Konaklamayı kesinleştirmek şart!

“Oraya gidince daha uygununu bulunur, internetten milyonlarca lira fazla istiyorlar ona bütçe mi dayanır” deyip elinizde birkaç rezervasyonla birlikte hep hayalini kurduğunuz ülkeye giriş yaptınız diyelim. Otele varana kadar akşam oldu, ücreti nasılda ödenmeyen odayı da başkası tuttu! Elinizde bavul, ayaklarınıza inen kara suda yüzerken, ne yapacağınızı bilmez halde öylece kalakaldınız, bir de erken rezervasyon fiyatları bayağı ucuzmuş, bu fiyatlara otel de bulamadınız, ne yapacaksınız? Uğraşıp duracaksınız. Anladık Ligarba Turizm’in güvenli kollarına kendinizi bırakmadınız da işinizi bu kadar da şansa bırakmasaydınız. Tüm bunları yaşamamak için işin uzmanlarından yardım alın, aklınızdaki soru işaretlerini ortadan kaldırın. İşinizi hiç şansa bırakmayın, konaklamanızı tatilinizi planlarken kesinleştirin, el kapılarında sabahlamayın!

 


El memleketinde gaspa uğramayın, paranızı sallaya sallaya dolaşmayın!

Dünyanın her yerinde hırsız hırsızdır önce bunu unutmayın! Ama kendi ülkemizde soyulsak polisin yolunu biliriz, eş dosttan yardım isteriz, esnaftan rica ederiz, birilerini arar meseleyi çözeriz! Seyahatiniz sırasında konuk olduğunuz ülkede ise kat ve kat dikkatli olmanız gerekir. Zira en önemlisi pasaport, o yoksa kim olduğunuzu ispat edemez, tatilinizi sürdüremez, derhal sınır dışı edilirsiniz! Telefonunuz çalınsa neyse ki internet yoluyla istediğiniz her noktadan dünyanın her yerine ulaşabilirsiniz ama ne gerek var! Paranız çalınsa yine oldukça zorlanır, kartlarınız duruyorsa bir şekilde ayakta kalırsınız. Cüzdanınız toptan gittiyse telefon uygulamalarına kalırsınız. Ama hepsi birden çalınırsa şapa oturursunuz! İyisi mi değerli eşyalarınızı iç cebinizde taşımanız, mümkünse otel kasasında saklamanız ya da emanet ofislerinde emniyet altında tutmanız. Yoksa işiniz yaş!

*Siz yine de bunca çileye davetiye çıkarmayın, Ligarba Turizm’den şaşmayın!

Bir Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.
Bizi Arayın