Balonla Seyahat Rotaları!

13 Mart 2018
354
Balonla Seyahat Rotaları!

Tatil gelince ya hazırlanan valizlerle arabanın bagajı tepeleme doldurulur ya da en yakın otogara giden servis! Uçak seyahatini tercih edense çokça bulunur! Gittiği yerde varsa kanal turu yapmak, dağlarsa mesken tuttuğu teleferiğe binip hat boyunca salınmak, bisikletle şehri pedallamak da bir tercih tabi! Peki ya şehri tepeden balonla seyredip bir de bu açıdan kuşbakışı bakmak kimlerin aklına gelir?

Balonun tadını bir kez alıp Kapadokya’yı hafızalarına baştanbaşa kazıyanlar, dünyanın farklı manzaralarına uçuşa hazır olanlar bu yazımız sizi doğrudan ilgilendiriyor. Rengârenk bir uçuş için hazırsanız, dünyaya açılan masalımız başlıyor.  

 


Serengeti Ulusal Parkı, Tanzanya

Bir gün atlayıp jiplerinize klasik anlamda bir safarinin heyecanını doyasıya yaşayın, öteki gün çıkın bir de bu vahşi doğaya el sürmeden, gözlerinizi belertip soluklarınızı sıklaştırmadan, rahatça tepeden bakın! Önce yüksek adrenalin, ardından yüksek sakinlik; ne dersiniz? Afrika’da bulunan Serengeti Ulusal Parkı, Safari’nin en önemli merkezlerinden biri! Burada uçmak için hava şartları hemen hemen dört mevsim elverişli. Türünün son örneği hayvanlar, dünyanın en büyük memelileri ve aklınıza gelmeyen canlı çeşitliliği, seyir keyfiniz için sizleri bekliyor.

 


İstirya, Hırvatistan

Şirince bir yamacın eteklerine serili, farklı mimarisi ve doğal güzellikleriyle kocaman bir tarihin de mirasını taşıyor. Tıpkı Kapadokya gibi eskilere yolculuk yaptırıyor, taş yapılarıyla göz dolduruyor. Burası Hırvatistan’ın Toskana’sı lakabıyla anılan, mistik bir ortaçağ kasabası; biraz yaban biraz otantik. Sonbaharda sıklıkla yapılan balon turlarına katılanlar için ise bambaşka, büyülü bir yüzü var elbet! İstirye Yarımadası dağı saran yerleşim biçimiyle kuşbakışı görenlere muazzam bir deneyim sunuyor.

 


Melbourne, Avustralya

Şimdi balon seyahatinde seyrettiği manzara kartelasında bir yenilik yapmak isteyen, deneyimlerine farklı bir seyir keyfi eklemek isteyenler için kaçırılmayacak bir fırsatta sıra! Balon turları genelde turistik popülasyonu daha çok tarihi değerinden kaynaklanan, doğasıyla büyüleyen otantik bölgelerde yapılırken, Melbourne şehir merkezinde, gökyüzüne yükselen dev plazaların ortasında farklı bir balon seyahati sunuyor. Dev gibi yükselen, mimarisinin ancak birkaç katı gözlemlenebilen şehirde kendinizi küçücük sıradan bir insan, kalabalıklar içinde yalnız bir kişi gibi hissederken birken şehrin avuç içi kadar kaldığını ve gözlerinizin önüne serildiğini düşünün. Emin olun harika bir deneyim olacak.   

 


Loire Vadisi, Fransa

Dile kolay yaklaşık 1000 tane malikâne ve kale sarmış bu bölgenin dört bir yanını! Kulağa ve dimağa biraz masalsı gelse de menderes biçiminde kıvrımlarıyla etkileyici nehirler, geniş düzlüklere yayılan ışıltılı günebakan tarlaları ile balon bulamazsa en yakın helikopterle bölgede bir tur atası gelir insanın. Şimdi hayal etmenin tam sırası, kıvrımlı su yatakları, malikâneler ve sapsarı tarlaların üzerinde usulca salındığın bir balon turu! Bu büyülü dakikalara şahit olmayı kim istemez! Bölge Fransa’nın Başkentine yaklaşık 300 kilometre uzakta bir vadi!

 


Napa Vadisi, ABD

“Balon seyahate dediğin beni kuşlar gibi doğanın tepesinde uçurur, yeşilin bin bir tonuna mavinin en derin manzarasına doyurur diyenler” takılın Ligarba Turizm’in peşinde ABD’ye gidiyoruz. Belgesellerde gözlerinize inanamadığınız, hayranlıktan bakakaldığınız hayvanları çıplak gözle görüp, geniş vadilerin manzarasına doymak için, sizleri de davet ediyoruz. Binlerce şaraphanenin olduğu bölgede elbette sayısız üzüm bağını görmemek de olmaz. O da ağaç altında gezmekle mümkün olmaz.

Bir Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.
Bizi Arayın