Aşk Tazeleyen Rotalar!

28 Mayıs 2019
569
Aşk Tazeleyen Rotalar!

Özel günlerle aran nasıl? Hediye almayı seviyor, birlikte olduğun kişinin yüzünü güldürmek istiyor, o günü özel kılmak için elinden geleni yapıyor musun? Yoksa iş çıkışında en yakın alışveriş merkezine uğrayıp gözüne kestirdiğin birkaç şeyle o günü de bir önceki gibi kapatıp geçiyor musun? Anlıyoruz iş stresi, zaman darlığı, gündelik sorunlar, sorumluluklar. Ve tabii yıllardır omuzlarında yük etmiş özel gün temalı zorunluluklar. Tanışma ve evlilik yıl dönümleri, sevgililer günü derken yıl içinde sırf yapmak için yapmış olduğun bir ton harcamalar. Peki neden bütçeni daha doğru bir şekilde harcamıyorsun? Özel günlerde hediye telaşına düşmek yerine kendi en özel gününü yarat. Sevgilini romantizm yağmuruna tutacak birbirinden güzel üç farklı rota var sırada.

Aşkı İliklerinize Kadar Hissedin: Venedik

118 adanın üzerine kurulu bir şehir! Hem de okyanus kıyısında bulunan ekvatoral iklim sahip ülkeler gibi değil. Bildiğin 262 bin nüfuslu sanat eseri gibi bir il! İtalya’nın kuzeyinde sayısız kanaldan oluşan bu büyülü kent, dört yüzden fazla köprüsü ve farklı mimarisiyle “Sular Şehri” olarak adlandırılıyor. Roma İmparatorluğu’ndan günümüze kadar varlığını sürdürerek UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yerini alıyor. Dar sokaklarıyla, yerli şaraplarıyla, gondol sefasıyla, kısacası romantik havasıyla attığınız her adımda aşkı iliklerinize kadar hissettiriyor. Romantik tatil rotaları listesinde birinci sırada yer alıyor.

Tarih ve Romantizm Buluştu: Prag

“Altın Kent”, “Avrupa’nın Kalbi” ya da “Şehirlerin Anası” yani Prag. Geçtiğimiz aylarda ismi değişen eski Çek Cumhuriyeti, şimdiki Çekya’nın göz bebeği olan bu tarihi kent, mimari yapısının güzelliğini İkinci Dünya Savaşı’nda çok fazla yara almamasına borçlu. Hala üzerinde Ortaçağ’ın kokusunu taşıyan Old Town, başlı başına bir yerleşim yeri gibi görünen Prag Kalesi ve Vlatna Nehri’nin üzerine kurulu Karl Köprüsü… Eski çağların romantizmini anbean üzerinizde hissettirecek bir büyü. Hali hazırda bir Shengen vizeniz varsa Old Town Square’de dolaşmak, dünyanın en eski birahanelerinden biri olan U Fleku’da bir şeyler içmek ve Tancici Düm yani Dans Eden Evi görmek için daha fazla beklemeyin! Bileti, valizi ayarladığınız gibi kendinizi bu olağanüstü şehre teslim edin, aşkınızı bir de böyle deneyimleyin.

Başka, Bambaşka Bir His: Kapadokya

İki üç gün için Avrupa’ya gitmek gözünüzü korkuttuysa size yerli malı yurdum malı bir önerimiz var: Kapadokya. Kartpostallara konu olan Nevşehir’in bu ünlü yerleşim yerinin tarihi altmış milyon yıl öncesine, Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’ın küllerine dayanıyor. Times’de yayınlayan “Dünyanın Yeni 25 Harikası” yazı dizisinde beşinci sırada yer alıyor. Aşk Vadisi kollarını gün doğumunu izlemek için sabahın beşinde harekete geçen dev balonlara açıyor, Kapadokya’nın her bir köşesinden tarih fışkırıyor. Anlatması biraz tuhaf fakat otelin penceresinden dışarıya baktığınız anda bile içinizi bambaşka bir his kaplıyor. Hal böyle olunca romantizmin doruğuna çıkmak isteyen sevgililerin de en uğrak rotalarından biri oluyor.

Bir Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.
Bizi Arayın