Top
 

Amerika Vizesi

 ÖNEMLİ DUYURU : A.B.D. Dışişleri Bakanlığı COVID-19 pandemi sebebiyle tüm Büyükelçilik ve Konsolosluklarında rutin vize hizmetlerini geçici olarak askıya almıştır. Askıya alınan vize türleri içinde acil olmayan B1/B2 turist vizeleri, ilk defa başvuru yapacak olan öğrenci vizeleri ve değişim programı vizeleri (F,M ve J kategorileri) de bulunmaktadır. Şu anda Ankara A.B.D Büyükelçiliği ve İstanbul A.B.D Başkonsolosluğu yalnızca beklenmedik ve acil olarak seyahat edilmesini gerektiren tıbbi ve insani durumlar için randevu verebilmektedir.

AMERİKA VİZESİ

Amerika Birleşik Devletleri Türk vatandaşlarına tüm pasaport türlerinde vize uygulamaktadır.  Amerika vizesi için seyahat tarihinizden en az 6-8 hafta öncesinden başvuru yapmalısınız. Vize türünüzü doğru seçmeniz gerekir aksi taktirde başvurunuz değerlendirilmeye alınmamaktadır.

Amerika Vizesi, sahibine Amerika Birleşik Devletleri’ne seyahat etme ve giriş yapma talep hakkı sağlar. Ancak vize sahibinin ülkeye girişini garantilemez. Amerika’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ABD Konsolosluğu’ndan randevu alarak seyahatlerinin amacına uygun vize başvurusu yapmalıdır.  

Amerika’ya uçuşunuz sonrası ülkeye giriş noktasında bulunan memur, vize sahibinin ABD’ye giriş yapmaya uygun olup olmadığını değerlendirir ve girişle ilgili son kararı o verir. 

Amerika Vizesi Türleri

ABD’de “Göçmen olmayan vizeler” ve “Göçmen vizeler” olmak üzere iki adet vize türü mevcuttur. 

-Göçmen olmayan vizeler, ABD’ye ziyaret, eğitim veya çalışma gibi amaçlar ile geçici olarak yapılacak seyahatleri kapsar.

-Göçmen vizeler, Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışmak ya da yalnızca süresiz olarak yaşamak isteyen kişilerin alması gereken vize türüdür. 

Amerika Vizesine Nasıl Başvuru Yapılır?

Göçmen olmayan vize türüne başvuru yapmak isteyen kişiler öncelikle DS-160 başvuru formunu doldurmak zorundadır. Form İngilizce olarak eksiksiz ve doğru güncel bilgiler ışığında doldurulmalıdır. Ligarba Turizmin tecrübeli vize çalışanları ile DS-160 formunu hatasız ve eksiksiz bir şekilde doldurabilirsiniz.

Formunuzu tam olarak doldurduktan sonra vizeniz için randevu alabilirsiniz. Vize randevunuzu seyahat tarihinizden 8 hafta önce alarak doğabilecek aksaklıkların çözümü için zamana sahip olabilirsiniz.

Vize randevunuza sizden istenen gerekli evrakları güncel bir şekilde tamamlayarak gitmeniz gerekmektedir.

Vize randevunuzda vize görevlisi mülakatı İngilizce olarak da yapabilir. Mülakatın İngilizce mi yoksa Türkçe mi olacağı daha önceden bilinememektedir.

14 yaş altı çocukların ebeveynlerinin herhangi birinin geçerli Amerika vizesine sahip olması durumunda mülakata gerek duyulmamaktadır. Daha önce Amerika vizesi almış 80 yaş üstü başvuru sahipleri de mülakattan muaf tutulmuştur.

AMERİKA TURİSTİK – TİCARİ VİZELERİ
Amerika B2 Turistik Vizesi
Amerika B1 Ticari Vizesi
Amerika E1 Tüccar Vizesi
Amerika E2 Yatırımcı Vizesi
AMERİKA EĞİTİM VİZE TÜRLERİ
Amerika’da Devlet Okulu Özel Vizesi
Amerika’da Özel Okul Vizesi
Amerika’da Devlet – Özel Kolej – Üniversite Vizesi
Amerika’da Akademik Olmayan Çalışmalar – Mesleki Çalışmalar Vizesi
AMERİKA DİĞER VİZE TÜRLERİ
Amerika’da D – C1/D Mürettebat Vizesi
Amerika Transit Vizesi
Amerika Gazeteci – Basın Vizesi
Amerika’da Akademik Olmayan Çalışmalar – Mesleki Çalışmalar Vizesi

Yorum Yazın

Bu site; spam mesajları azaltmak için Akismet kullanmaktadır.