AKÇAABAT’TA YAŞAYAN TARİH, ORTAMAHALLE

24 Temmuz 2020
1347
AKÇAABAT’TA YAŞAYAN TARİH, ORTAMAHALLE

Trabzon’un ikinci büyük ilçesi olan Akçaabat, kendine özgü güzellikleri ve yaklaşık 123.500 nüfusu ile Doğu Karadeniz Bölgesi’nin en önemli yerleşim yerlerinden biridir. Doğusunda Trabzon, batısında Çarşıbaşı, güneyinde Düzköy ve Maçka ile çevrili bulunan Akçaabat, yörede bulunan yaylaların geçiş noktasındadır. Akçaabat’a ulaşım oldukça rahat, Trabzon havaalanı ve limanına sadece 15 km uzaklıkta.

 

Doğal Güzelliklerin Merkezi Akçaabat

Akçaabat, batısında bulunan Yoroz Burnu karayel yönünde önünü kestiğinden, çevresine göre daha az yağmur alır ve mikro klima iklime sahip. Coğrafi olarak Karadeniz bölgesinin özelliklerini taşımasına rağmen, yazları sıcak ve kurak, kışları ise ılıman olması nedeniyle Akdeniz iklimi özelliği belirir. Bu iklim özelliğinden dolayı Akçaabat’ta tütün, zeytin ve narenciye yetmekte ayrıca çilek, kivi vb. meyvelerin seracılığı da yapılmaktadır. Bölgenin en büyük pazarı Akçaabat’ta kurulur. Salı günleri kurulan pazar için çevre il ve ilçelerden, alışveriş yapmak üzere, çok sayıda insan Akçaabat’ı ziyarete gelmektedirler.

Akcaabat Panaroma - Ligarba Turizm

Akçaabat’ta Yaşam Zenginliği

Doğu Karadeniz Bölgesinde horonun en güzel oynandığı yer Akçaabat’tır. Akçaabat yaylalarında belirli tarihlerde yapılan şenlikler yaylalara ayrı bir renk katar. Akçaabat’ta çok geniş park, bahçe ve gezinti alanları bulunmaktadır. Şehirde sanata ve sosyal faaliyetlere büyük önem verilmektedir. Örneğin, Akçaabat Sebatspor Türkiye’nin en eski futbol kulüplerinden biridir. Akçaabat lokantaları Türkiye standartları üzerindedir. Lokantaların çoğunda taze balık ve diğer yemek çeşitleri bulunur. Akçaabat Köftesinin ünü Türkiye sınırlarını çoktan aşmıştır.

Akçaabat Ortamahalle ve doğallık - Ligarba Turizm

Akçaabat’ta Yaşayan Tarih Ortamahalle

Akçaabat’ın mahallelerinden biri olan Ortamahalle’nin büyük bir bölümü 1998 tarihinden kentsel sit alanı olarak ilan edilmiştir. Ortamahallede 19. yüzyıl Osmanlı dönemi sivil mimari örnekleri, sokakları, merdivenleri, duvarları ve çeşmeleriyle tarihi karakterlerinin günümüze aktarabilmiş nadir yerleşim yerlerimizden biridir.

Tarihi Ortamahalle, mahalle ölçeğinde korunarak bugünlere gelebilmiş ender yerlerdendir. Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim “Ortamahalle, Türkiye’de mahalle ölçeğinde korunarak bugünlere gelebilmiş ender yerlerdendir. Yerli ve yabancı ziyaretçilerin gözdesi olan Ortamahalle’nin, turizme kazandırılması için çalışmalar yapıyoruz” diyor.

Akçaabat Çiçek Kokan Sokakları -Ligarba Travel

Ortamahalle’nin Çiçek Kokulu Sokakları

Tarihi dokusu tek tek evler olarak değil, sokak ve mahalle ölçeğinde bütünlük gösteren Ortamahalle tarihi kentsel bir sit alanıdır. Sit alanı içerisindeki sokaklar oldukça dar ve diktir. Sokak kenarları güzel kokan çiçeklerle donatılmıştır.

Akçaabat St. Michael Kilisesi - Ligarba Turizm

Keşfedi­lmem­iş B­ir Değer, St. M­ichael K­ili­sesi­ ve Şapel

Ortamahalle’de, sit alanı içerisinde geçmiş kültürlerin seçkin ürünlerinden ve anıtsal mimarlık örneklerinden olan ST. Michael Kilisesi ve Şapel yer almaktadır. ST. Michael Kilisesi 1332 yılında yapılmıştır. Bu alana Akçaabat Belediyesi’nce gelen misafirleri ağırlamak için bir çay ocağı ve dinlenme mekânı yapılmıştır. Bu mekâna ziyaretçi sayısı her geçen gün artmaktadır.

Tari­hi­ Yapı Fevzi­paşa İlkokulu

St. Michael Kilisesi’ne bağlı olarak yapılan Kilise Okulu 1893 yılında inşa edilmiştir. Okul günümüzde ilkokul olarak kullanılmakta olup ek binası yeni yapılmıştır.

Akçaabat Ortamahalle Camii - Ligarba Turizm

Tarihi Ortamahalle Camii

Ortamahalle Camisi girişindeki avlu ve yanı başındaki kahvehanesiyle alanın merkezini oluşturur. Cami 1806 yılında inşa edilmiş, minaresi ise 1982 yılında eklenmiştir.

Akçaabat Timurciler Konağı - Ligarba Turizm

Tarihin Eşsiz Mekânı, Timurciler Konağı

Ortamahalle Sırt Sokak’ta bulunan Timurciler Konağı Akçaabat turizmi için önemli mekândır. Konağın iç donanımı ve çevre düzenlemesi yapılarak hizmete açılmıştır.

Akçaabat Mehmet Efendi Konağı - Ligarba Turizm

Lezzetin Eşsiz Mekânı, Mehmet Efendi Konağı

Mehmet Efendi Konağı Ortamahalle’nin tarihi dokusuna uygun olarak restore edilmiştir. 1 adet lokanta ve kafeterya binası ile 2 adet 30 yatak kapasiteli konaklama binasında yeme-içme ve konaklama hizmetleri verilmektedir.

Erol Günaydın -Ligarba Turizm

Usta Tiyatrocu Erol Günaydın’ın Doğduğu Ev

Türkiye’nin ünlü tiyatrocularından Erol Günaydın’ın 1933 yılında Akçaabat Ortamahalle’de bir evde dünyaya gelmiştir. Akçaabat Belediyesi’nce yapılan tiyatro salonuna ünlü sanatçının adı verilmiştir.

Film ve Dizilerin Yeni Mekânı, Ortamahalle

Ortamahalle’de yeni yapılan mekanlar Türk Filmleri, diziler ve yöre sanatçılarının klip çekimleri için aranan yerlerden biri olmaya başlamıştır. Canlılığının yanı sıra güzel yüzüyle de ilgi çeken Ortamahalle’de seyir terasında çayınızı yudumlarken etrafı şöyle bir izlediğinizde tüm ihtişamıyla tarihi doku size kendini sunacaktır.

Bir Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.
Bizi Arayın